Technologia ultradźwiękowa pozwala szybciej wykrywać wycieki gazów, które nie znajdują się w bezpośrednim obszarze detekcji czujnika. Rozwiązanie to, w porównaniu z systemami opartymi tylko na tradycyjnych detektorach, pozwala usprawnić system detekcji, ograniczyć liczbę urządzeń oraz nie jest wrażliwe na warunki atmosferyczne. To zdecydowany krok naprzód.
[/vc_column_text][vc_column_text]Przez wiele lat wykrywanie wycieków gazów za pomocą detektorów punktowych było jedynym możliwym wyborem dla stacjonarnych systemów wykrywania gazów. Rozwiązania takie były ogólnodostępne, natomiast miały istotne wady związane głównie z koniecznością instalacji dużej liczby punktów pomiarowych dla pokrycia danego obszaru. Szczególnie było to trudne do zrealizowania w aplikacjach na zewnątrz budynków lub w wietrznych warunkach, w których wyciekający gaz mógł szybko ulec rozcieńczeniu i przeniesieniu przez wiatr z dala od detektora.
Detektory otwartej ścieżki zostały wprowadzone w ramach próby poprawienia wydajności punktowych systemów wykrywania gazów, zwłaszcza w miejscach o dużym obszarze zagrożenia wyciekiem. Detektory te, zawierające nadajnik podczerwieni i odbiornik, bazują na zasadzie absorpcji światła podczerwonego przez gaz pojawiający się na ścieżce pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. Energia światła podczerwonego jest odbierana przez odbiornik, a informacja o zmniejszonym jego natężeniu w wyniku absorpcji przez gaz jest przekształcana na wartość stężenia.Technologia ultradźwiękowa a konwencjonalne czujniki wycieku gazów
Zarówno detekcja w technologii otwartej ścieżki, jak i punktowa wymagają, aby wyciekający gaz dostał się do ich lokalnego obszaru detekcji, tak aby mógł zostać wykryty. W poszukiwaniu lepszych rozwiązań branża petrochemiczna inwestowała w technologie, które mogłyby uzupełnić istniejące stacjonarne instalacje detekcji gazu. Przyczyniło się to do opracowania detekcji gazu z użyciem ultradźwięków, dzięki której wyciekający gaz może być wykrywany, nawet jeśli nie znajdzie się w strefie detekcji wymaganej przez standardowe detektory.
Ultradźwiękowe wykrywanie gazu zostało zaprojektowane do detekcji wycieków z instalacji ze sprężonym gazem na morskich platformach wydobywczych, na których istnieje wymóg szybkiego wykrywania wycieków niebezpiecznych gazów palnych. Jest to całkowicie odmienne i innowacyjne podejście do wykrywania wycieków gazu. Ultradźwiękowe detektory gazu wykrywają ultradźwięki generowane przez wyciekający gaz, a nie sam gaz. Zapewnia to niezwykle szybką metodę detekcji wycieków, gdyż detektor potrafi je wykryć z prędkością dźwięku.
Uzupełnienie konwencjonalnych technik detekcji
Ultradźwiękowy detektor wycieków gazu nie może wykrywać stężenia gazu, np. w jednostkach DGW lub ppm. Nie jest to jednak istotny problem, gdyż motywem opracowania ultradźwiękowego detektora wycieku gazu było to, że stężenie gazu wokół detektora może być znacznie niższe niż w obszarze wycieku. Obecnie technologia wykrywania gazów za pomocą ultradźwięków ma za zadanie uzupełnić konwencjonalne systemy wykrywania punktowego i otwartej ścieżki. Nadal uznawana przez niektórych za wschodzącą, ultradźwiękowa detekcja wycieków gazu udowadnia swoją wartość, chroniąc kosztowne instalacje przemysłowe na całym świecie. Staje się teraz integralną częścią większości nowoczesnych stacjonarnych systemów wykrywania gazów. Szczególnie ma to miejsce w instalacjach na zewnątrz budynków, w których wyciekający gaz pod wysokim ciśnieniem może spowodować niebezpieczne następstwa. Instalacje detekcji gazów na lądzie i morzu mogą teraz zmaksymalizować swój zasięg wykrywania wycieków gazów przez łączenie detekcji punktowej, otwartej ścieżki i ultradźwiękowej, zapewniając najlepszą kombinację dostępnych technologii wykrywania.
Ultradźwiękowe detektory wycieków
Przez lata ultradźwiękowe detektory wycieków gazu ulegały ewolucji, od pierwszych prostych detektorów z mikrofonem i selektywnym filtrem po dzisiejsze zaawansowane ultradźwiękowe detektory wycieków gazu. Przykładem tych ostatnich są detektory wyposażone w zintegrowane funkcje autotestu dla zapewnienia ciągłości działania oraz identyfikacji uszkodzeń. Dodatkowo interfejsy cyfrowej komunikacji HART oraz ModBus pozwalają operatorowi instalacji wygodnie monitorować status każdego detektora. Natomiast najnowszy detektor OBSERVER-i wykorzystuje innowacyjną technologię sieci neuronowych, zapewniając szeroki obszar detekcji i samodzielną adaptację do zmian w otoczeniu, gdzie jest zainstalowany.
Podsumowując, pojedyncza technologia wykrywania gazów nie zapewnia maksymalnie skutecznego wykrycia niebezpiecznych wycieków gazu, ale połączenie technologii detekcji na obiekcie jest najlepszą metodą ochrony instalacji przemysłowych czy personelu. GRUPA WOLFF wspólnie z firmą MSA, dysponując ugruntowaną wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie stacjonarnych systemów wykrywania gazu i płomienia, jest w stanie sprostać tym najbardziej wymagającym zastosowaniom.
[/vc_column_text][vc_separator][vc_single_image image="10432" css_animation="appear" img_link_target="_self" img_size="full"][/vc_column][/vc_row]