Quantcast
Channel: GRUPA WOLFF
Viewing all 644 articles
Browse latest View live

Gazeta Wyborcza pisze o systemie NeuroGate

$
0
0

O systemie NeuroGate robi się coraz głośniej. W ostatnich dniach artykuł o projekcie opublikowała Gazeta Krakowska. System, który daje szansę na pomoc osobom sparaliżowanym jest w trakcie komercjalizacji, o czym wspominaliśmy niedawno tutaj>>.

Opracowywany system wykorzystuje głównie fale mózgowe EEG oraz sygnały EMG. Fale EEG są to cykle aktywności bioelektrycznej mózgu, natomiast EMG to sygnały elektryczne generowane przez mięśnie, w tym przypadku głowy. Te dwa typy sygnałów rejestrowane są za pomocą elektrod pomiarowych oraz referencyjnych. Przebieg tych sygnałów jest rejestrowany w sposób ciągły, a specjalne oprogramowanie weryfikuje, czy pokrywają się one z „wgranymi” wcześniej wzorcami.

Jesteśmy dumni z tego, że bierzemy czynny udział w tak ważnym i innowacyjnym projekcie. Dotychczasowa współpraca nabiera tempa i mamy nadzieję, że zakończy się pełnym sukcesem.

Dowiedz się więcej o NeuroGate

WWW

Potęga umysłu – dziś te słowa nabierają nowego wymiaru. Sprawdź stronę NeuroGate

WYWIAD

Przeczytaj wywiad o tym, jak wspieramy polską myśl techniczną

ARTYKUŁ

Poznaj system NeuroGate lepiej i dowiedz się ciekawych informacji o projekcie


Projekt i zabudowa instalacji awaryjnego zasilania instalacji wody ppoż. przy pomocy pompy zasilanej silnikiem Diesel’a

$
0
0

Dla jednej z elektrociepłowni GRUPA WOLFF zrealizowała projekt dotyczący kompleksowego wykonania instalacji awaryjnego zasilania instalacji wody ppoż. przy pomocy pompy wodnej zasilanej silnikiem agregatowym typu Diesel’a.

Głównym celem zadania było wykonanie dodatkowego i niezależnego zasilania wody ppoż. instalacji hydrantowej, które zwiększy bezpieczeństwo przeciwpożarowe zakładu.

Instalacja została wyposażona w pompę wody napędzaną agregatem Diesel’a z silnikiem John Deere o mocy 52 kW i szafę sterującą z awaryjnym zasilaniem akumulatorowym. Instalacja jest wyposażona we własne podtrzymanie zasilania, co zapewnia bezpieczeństwo nawet podczas zaniku napięcia, dzięki czemu układ zapewnia dostawę wody o wymaganych parametrach do 8 godzin, nawet przy poważnej awarii. Załączenie instalacji następuje automatycznie po wykryciu przez sterownik spadku ciśnienia w zakładowej instalacji hydrantowej.

Miejsce zabudowy zestawu pompowego zostało wyposażone w instalację wentylacji mechanicznej oraz instalację sygnalizacji przekroczenia dopuszczalnych stężeń substancji niebezpiecznych. Układ wyposażono w bezpieczne odprowadzenie niepożądanych gazów.

Na rurociągach zamontowano odpowiednią armaturę oraz urządzenia pomiarowe i sygnalizacyjno-sterujące. Wykonano również dodatkowy rurociąg (by-pass) do przeprowadzania testów sprawności i gotowości do działania całego układu.

Dla całości zadania wykonano niezbędne instalacje elektryczne i AKPiA.

Inwestorowi przekazano dokumentację projektową, dokumentację jakościową, szczegółową instrukcję eksploatacji oraz przeszkolono pracowników w zakresie obsługi instalacji.

CIECH zwiększa moce produkcyjne – GRUPA WOLFF pomogła w rozwoju instalacji do produkcji sody kalcynowanej

$
0
0

Inwestycje w Inowrocławiu zwiększyły wydajność tamtejszej instalacji sody kalcynowanej o 200 tys. t/rok. Sukces wdrożonych rozwiązań sprawił, że podobna inwestycja została zrealizowana w zakładzie w Janikowie. Jednym z kluczowych urządzeń obu instalacji są dostarczone przez GRUPĘ WOLFF przesiewacze typu ES 750×2240 do pracy na mokro. Poznaj szczegóły obu inwestycji.

CIECH Soda Polska obecnie jest jednym z największych i najważniejszych przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim. Firma zatrudnia ponad 1 tys. osób, a początki produkcji sody w tym rejonie sięgają 1882 roku. Warto podkreślić, że aktualnie Grupa CIECH to jedyny w Polsce, a drugi w Europie (razem z zakładami w Rumunii i Niemczech), producent sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej. Oprócz tego produkuje się sól warzoną mokrą i suchą. Na rodzimym rynku firma jest największym wytwórcą tego asortymentu i właścicielem znanej marki konsumenckiej – Soli Kujawskiej. W portfolio spółki znajdują się także inne wyroby chemiczne – soda oczyszczona, chlorek wapnia, hopkalit, mieszanki solne, peklosól oraz tabletki solne.

W ramach inwestycji o nazwie „Intensyfikacja produkcji sody kalcynowanej o 200 t/rok w Soda Ciech w Inowrocławiu” założono zastąpienie dwóch sit łukowych nowymi wibrositami, co GRUPA WOLFF wykonała we wrześniu 2014 r. Z kolei w drugim etapie inwestycji w Wapniarni instalację produkcji mleka wapiennego rozbudowano o nowy, trzeci lasownik wapna, wibrosito i przenośnik zgrzebłowy niedopału. Dostawę trzeciego wibrosita GRUPA WOLFF zrealizowała w 2015 r. Rok później analogiczna dostawa została zrealizowana w zakładzie w Janikowie.

Janikowo – założenia i korzyści

Dla inwestora na etapie wyboru odpowiedniego przesiewacza dla zakładu w Janikowie ważne było zmniejszenie ilości osadu zbierającego się w poszczególnych elementach instalacji technologicznych, do których podawane jest mleko wapienne. Niezbędne było przy tym zachowanie odpowiedniej wydajności wibrosit i parametrów mleka wapiennego po odseparowaniu frakcji przepału. Ponadto oczekiwano bezawaryjnego napędu, który nie będzie wymagał częstej konserwacji. Ważna była również możliwość szybkiej wymiany pokładów.

Sita wibracyjne, które były wcześniej eksploatowane w ZP w Janikowie, miały ruszt o szerokości szczeliny 2,0 mm. Maksymalna dobowa ilość oddzielonej przez jedno sito frakcji nadsitowej o średnicy ziarna powyżej 2,0 mm wynosiła 100 t/dobę. Inwestor sugerował, aby dla zmniejszenia ilości osadu zbierającego się w poszczególnych elementach instalacji technologicznej, do których podawane jest mleko wapienne, rozważyć możliwość zastosowania rusztu wibracyjnego o mniejszej szczelinie w stosunku do wcześniej eksploatowanych rusztów. Jednak należało przy tym zachować wymaganą wydajność wibrosit i parametrów mleka wapiennego do odseparowania przepału.

Przesiewacze używane wcześniej w ZP w Janikowie bazowały na rozwiązaniu wykorzystującym statyczny silnik umieszczony z boku na oddzielnej konstrukcji. Napęd za pomocą wału Kardana przenoszony był na masy niewyważone zamontowane na przesiewaczu, które wprawiały sito w drgania. W urządzeniach tego typu często wyrabiały się tulejki i wał, co w dużej mierze było efektem pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Konieczna była częsta wymiana wałów i łożysk. Jak podkreśla Krzysztof Wnęk, inżynier sprzedaży w GRUPIE WOLFF „[…] w urządzeniach serii ES zastosowano silniki z masą niewyważoną zamontowane bezpośrednio do konstrukcji przesiewacza. Takie rozwiązanie zapewnia skrócenie do minimum czynności związanych z konserwacją, sprowadza się ona bowiem jedynie do nasmarowania elementów silników, co wykonuje się co pół roku. Pokład można szybko wymienić, odkręcając śruby boczne, a następnie wyciągając go przez górne pokrywy. Pierwszy pokład przesiewający zawsze zużywa się szybciej, dlatego konstrukcja urządzenia przewiduje zamianę obu sit miejscami. Nowe przesiewacze, w porównaniu z wcześniej używanymi urządzeniami, są mniejsze i mają bardziej zwartą, kompaktową obudowę”.

Garść technikaliów

Inwestor podobne przesiewacze postanowił wdrożyć w ZP Janikosoda w Janikowie. W 2016 r. GRUPA WOLFF przygotowała ofertę na dostawę urządzenia o wydajności 130–170 m3/h. Również i w tym przypadku przesiewane medium to mleko wapienne mające postać zawiesiny. Mleko wapienne jest ścieralne. Urządzenie miało być zamontowane w miejscu istniejącego sita wibracyjnego.

W ofercie zaproponowano wysokowydajny przesiewacz na mokro typu ES 750 x 2240/1 o ruchu liniowym wymuszanym przez dwa silniki niewyważone. Urządzenie ma konstrukcję spawaną, otwartą z jednopokładowym sitem szczelinowym oraz 2 rzędy dysz płuczących. Sito zostało zamontowane pod kątem wznoszącym 3°.

Wymiary przesiewacza to 750 x 2240 mm, przy czym powierzchnia odseparowania mleka wapiennego wynosi 1680 mm2, natomiast powierzchnia odbioru wody płuczącej przepał to 560 mm2. Sito szczelinowe wykonano z materiału 1.4301 z oczkiem szczeliny 1,5 mm. Jest to wersja skręcana na ścianach bocznych przesiewacza.

Napęd urządzenia wykorzystuje dwa silniki niewyważone, zasilane napięciem 400 VAC (50 Hz), osiągające moc 7,2 kW przy maks. poborze prądu 12 A. Napęd ma stopień ochrony IP 68 i klasę izolacji F.

Oprócz tego przesiewacz wyposażono w hamulec elektroniczny typu MBr5/40/20, zapewniający szybkie zatrzymanie silników niewyważonych, co zapobiega nadmiernemu kołysaniu przesiewacza podczas zatrzymania. Trwałość urządzenia zapewnia powłoka malarska wykonana ściśle według określonej technologii.

Wyposażenie dodatkowe

Przesiewacz ma wyposażenie dodatkowe w postaci pokrywy górnej z kołnierzem przeznaczonym do odprowadzania oparów, leja zasypowego z kaskadą wyhamowującą spadające na przesiewacz mleko wapienne wraz z zanieczyszczeniami, a także górnego leja zasypowego nadziarna (przepału) z rewizją. Wspomniana kaskada wyhamowująca nadawę jest szczególnie narażana na wycieranie się, dlatego została wykonana ze stali hardrox 400.

Oprócz tego akcesoriami do przesiewacza są 2 rzędy dysz płuczących, dolny lej zbiorczy ze stali o grubości 4 mm (ST 355) oraz konstrukcja wsporcza przesiewacza. GRUPA WOLFF wykonała również przyłącze elektryczne pomiędzy szafą a przesiewaczem i elastyczne połączenia pomiędzy drgającym agregatem przesiewacza a statycznymi lejami zasypowymi i zbiorczymi.

Zakres prac

GRUPA WOLFF na etapie montażu urządzenia wykonała szereg dodatkowych prac obejmujących chociażby demontaż pracującego wcześniej wibrosita mleka wapiennego i przystosowanie fundamentów do posadowienia nowego przesiewacza. Na tak przygotowane podłoże zamontowano dostarczone urządzenie. Ponadto ważne było podłączenie układów rurociągów załadowczych i wyładowczych przesiewacza oraz wykonanie i podłączenie kompletnej instalacji elektrycznej urządzenia od rozdzielni do przesiewacza wraz z miejscową skrzynką sterowniczą.

Po tych czynnościach przesiewacz został uruchomiony i wykonano ruch próbny pod obciążeniem trwający 72 godziny.

Dostawa przerywaczy płomienia dla modernizowanej stacji rozładunku butli wodorowych

$
0
0

W ramach modernizacji obejmującej wymianę przerywaczy płomienia oraz pozostałej armatury w jednej z elektrociepłowni GRUPA WOLFF dostarczyła końcowe przerywacze płomienia deflagracji oraz rurowe dwukierunkowe przerywacze płomienia detonacji.

Modernizacja dotyczy stacji rozładunku butli wodorowych. Dostarczone przerywacze płomienia są certyfikowane dla grupy wybuchowości IIC.

Przerywacz płomienia jest pasywnym zabezpieczeniem przeciwwybuchowym, które nie zawiera elementów ruchomych. Kluczową częścią przerywaczy ognia jest wkład tłumiący płomień. Składa się on z metalowej obudowy zawierającej matrycę trójkątnych prześwitów o gwarantowanej jednorodności. Jest to niezwykle istotne, gdyż wszystkie gazy występujące w przemyśle charakteryzuje parametr MDBP – maksymalny dopuszczalny bezpieczny prześwit (ang. MESG – Maximum Experimental Safe Gap), który jest wyznaczony doświadczalnie na stanowisku badawczym.

Korpus dostarczonych urządzeń wykonany jest ze stali węglowej, a elementy wewnętrzne ze stali nierdzewnej. Średnica filtra płomienia w dostarczonych przerywaczach wynosi DN100. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 1,1 bar.

Ewakuacja jako priorytetowe zadanie ratownicze – część 3

$
0
0

Na terenach zakładów produkcyjnych może dojść do niebezpiecznych sytuacji, podczas których niezbędna będzie szybka ewakuacja personelu. Odpowiedni dobór oświetlenia na podstawie normy PN-EN 1838 ma sprawić, że zagrożenie dla ludzi zostanie zminimalizowane do zera. Ekspert GRUPY WOLFF wyjaśnia jej najważniejsze zapisy.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75z 2002 r., poz. 690, z późn. zm.), które we wrześniu 2015 r. doczekało się ogłoszenia tekstu jednolitego, wprowadziło szereg Polskich Norm, według których należy wykonywać instalacje oświetlenia awaryjnego. W punkcie 7 artykułu 181 rozporządzenia zapisano – „Oświetlenie awaryjne należy wykonywać zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi wymagań w tym zakresie”. Ponadto w załączniku do rozporządzenia wymieniono następujące normy:

  • PN-EN 1838:2005 Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne,
  • PN-EN 50172:2005 Systemy awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego,
  • PN-IEC 60364-5-56:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Instalacje bezpieczeństwa.

Wszystkie wymienione normy w 2013 roku doczekały się zmian i uaktualnień. W tym artykule poruszone zostaną najważniejsze zapisy normy PN-EN1838 Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne.

Norma PN-EN 1838:2005 w dniu 25 listopada 2013 roku została zmieniona na normę europejską EN 1838:2013 z lipca 2013 r. i uznana przez PKN za Polską Normę PN-EN 1838:2013-11. Tym samym wprowadzono szereg zmian i uszczegółowień, których brakowało w poprzedniej normie. Dotyczy to przede wszystkim podziału (rys. 1.) oraz sposobu rozmieszczania opraw oświetlenia ewakuacyjnego na drogach i powierzchniach otwartych.

Wspomniana norma wprowadza także podświetlane znaki kierunku ewakuacji do grupy opraw oświetlania drogi ewakuacyjnej.

Dzięki tej regulacji oprawy oświetlające znak wewnętrznie muszą spełniać założenia 4. punktu normy i posiadać czas podtrzymania funkcjonowania nie krótszy niż 1 godzina oraz czasy zadziałania przewidziane dla strefy dróg ewakuacyjnych.

Przywołana w punkcie 3.9 definicja znaku bezpieczeństwa jasno wskazuje, że ma on być zgodny co do kolorów oraz kształtów geometrycznych, tak aby dawał szczegółową, ale i jasną informację dla ewakuowanych w zakresie bezpieczeństwa (rys. 2.).

Z normy zostało usunięte stwierdzenie o konieczności zamieszczania frazy typu „Wyjście ewakuacyjne”, „Exit”. Miało to na celu wprowadzenie jednolitego oznaczenia graficznego zrozumiałego dla różnych narodowości. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć niejasności oznaczeń.

Linią przerywaną (rys. 1) zaakcentowano wymogi dla oświetlenia zapasowego w przypadku, gdy stanowi ono równocześnie oświetlenie ewakuacyjne. Wymóg ten był często pomijany – uważano, że oświetlenie zapasowe, które pełni funkcję oświetlenia ewakuacyjnego nie wymaga dopuszczenia CNBOP-POB.

Część procesów realizowanych w zakładzie pracy wymaga zwiększonego natężenia oświetlenia. Wynika to z definicji oświetlenia strefy wysokiego ryzyka, rozumianej jako część awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego stosowanego dla bezpieczeństwa osób biorących udział w potencjalnie niebezpiecznym procesie lub znajdujących się w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, a także umożliwiającego właściwe zakończenie działań w sposób bezpieczny dla osoby działającej i innych osób przebywających w tej strefie. Oświetlenie strefy wysokiego ryzyka powinno spełniać następujące wymagania:

  • w szczególnie zagrożonych miejscach pracy natężenie awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego na płaszczyźnie odniesienia nie powinno być mniejsze niż 10% wymaganego natężenia oświetlenia podstawowego przy danych czynnościach, jednak nie mniejsze niż 15 lx,
  • nie może występować efekt stroboskopowy,
  • równomierność natężenia oświetlenia nie powinna być mniejsza niż 10:1,
  • pełne natężenie awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego powinno być osiągane w czasie nie dłuższym niż 0,5 s,
  • działanie oświetlenia ewakuacyjnego (miejsca, czas) powinno być określone przy współudziale pracownika, technologa itp.

Z powyższego wynika, że oświetlenie stref wysokiego ryzyka musi być stosowane w szczególności, gdy w danym obszarze występują: strefy zagrożenia wybuchem, trujące chemikalia, napięcie elektryczne, maszyny w ruchu mogące po zaniku oświetlenia podstawowego nadal być w ruchu, wysokie temperatury, jak np. urządzenia do podgrzewania w procesie technologicznym, które podczas paniki mogą stworzyć sytuację bardzo niebezpieczną dla przebiegu ewakuacji, gdyż przebiegają wzdłuż drogi, jaką będą poruszali się pracownicy.

W punkcie 4.1.2 zostały wymienione lokalizacje rozmieszczenia opraw ewakuacyjnych (rys. 3.):

  • w pobliżu drzwi wyjściowych przeznaczonych do ewakuacji,
  • w pobliżu schodów, tak aby każdy stopień otrzymał bezpośrednie oświetlenie,
  • w pobliżu każdego miejsca zmiany poziomu podłoża,
  • nad znakami oświetlanymi zewnętrznie wskazującymi drogę ucieczki do wyjścia, kierunek ewakuacji i inne znaki bezpieczeństwa konieczne do oświetlenia podczas działania oświetlenia awaryjnego,
  • przy każdej zmianie kierunku ewakuacji,
  • przy skrzyżowaniu korytarzy,
  • w pobliżu każdego końcowego wyjścia i na zewnątrz budynku do miejsca bezpiecznego,
  • w pobliżu każdego punktu medycznego i apteczki, tak aby wartość pionowego natężenia oświetlenia 5 lx była na tym elemencie,
  • w pobliżu każdego punktu instalacji sprzętu przeciwpożarowego i alarmowego, tak aby wartość pionowego natężenia oświetlenia 5 lx była na tym elemencie,
  • w pobliżu sprzętu dla ewakuacji osób niepełnosprawnych,
  • w pobliżu bezpiecznych miejsc dla osób niepełnosprawnych i punktów alarmowych.

Określenie „w pobliżu” oznacza odległość 2 m mierzoną poziomo. Dla punktów e), f) określenie „przy” oznacza, że oprawa lub oprawy będą świeciły w obu kierunkach.

Jak widać powyżej, zmianom uległy przede wszystkim punkty g), h) oraz i). Pojawiły się również nowe punkty: j) oraz k), mówiące o wyposażeniu w oprawy miejsc, gdzie mogą przemieszczać się osoby o ograniczeniu w poruszaniu się oraz znajdować się instalacje przyzywowe.

Ważną, lecz często pomijaną kwestią jest doświetlenie toalet. W przypadku, gdy ta będzie przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych, będzie musiała być wyposażona w oświetlenie ewakuacyjne bez względu na jej rozmiar. W podpunktach dotyczących oświetlenia sprzętu medycznego i ppoż. zmianie uległo obliczanie natężenia z poziomego pola na podłożu na pole pionowe na urządzeniu, które każdorazowo trzeba będzie zasymulować w programie kalkulacyjnym.

W samej definicji drogi ewakuacyjnej (3.2) pojawia się nowy zapis „place of safety” (3.12) – „bezpieczne miejsce” –  w kontekście końca drogi, do którego należy doprowadzić ewakuowanych. Z uwagi na fakt, że takowe miejsce bezpieczeństwa wielokrotnie znajduje się poza budynkiem, oświetlenie ewakuacyjne będzie trzeba doprojektowywać również na trasie do miejsca zbiórki. Olśnienia przeszkadzające będą utrzymywane na niskim poziomie przez ograniczenie natężenia wychodzącego z opraw w polu widzenia (rys. 7).

Zalecenie w podpunkcie 4.1.1 o stosowaniu światła bezpośredniego do oświetlania ewakuacyjnego zostało rozbite na dwa przypadki. Pierwszy to dokonanie obliczeń w najgorszych warunkach, tj. minimalna wartość sprawności oprawy, maksymalny parametr olśnienia, tylko na podstawie składowych bezpośrednich uzyskanych przy końcowym wymaganym czasie świecenia (min. 1 godz.). W drugim przypadku, gdy wykorzystujemy oprawy oświetlenia podstawowego świecące światłem pośrednim lub w górę, możliwe jest obliczenie z odbiciem, ale tylko pierwszej składowej, pozostałe muszą być zignorowane. W celu poprawnej widzialności podczas ewakuacji wymaga się, aby oświetlać powierzchnię z opraw mocowanych powyżej 2 m nad podłożem. Szczegółowe parametry prezentują rysunki 4, 5, 6, które pokazują minimalne parametry dla natężenia w obszarach drogi ewakuacyjnej, strefy antypanicznej oraz strefy wysokiego ryzyka.

Bardzo ważnym aspektem jest stosowanie się do wymogu równomierności oświetlenia (rys. 8.), aby zapobiegać występowaniu obszarów niedoświetlonych lub za bardzo doświetlonych, gdyż przy tym poziomie natężenia (min. 1 lx) różnice mogą powodować nieodpowiednie oświetlenie i wpływać na szybkość ewakuacji. Dla stref wysokiego ryzyka wymóg ten jest bardziej rygorystyczny i stosunek Emax:Emin wynosi 10:1.

Nad dbałością o jakość oświetlenia i parametrów dodatkowo czuwa zapis o tzw. olśnieniu przeszkadzającym, które nie powinno powodować u ewakuowanego dyskomfortu podczas ucieczki (rys. 8). W szczególności dotyczy to miejsc takich jak schody, spoczniki. Zabrania się wieszania opraw bezpośrednio nad stopniami i bezpośrednio przy zejściu ze stopni.

W innych przypadkach oprawy w kącie powyżej  60° zawieszone na ścianie lub suficie nie powinny oślepiać ewakuowanych. W normie podana jest specjalna tabela określająca wartości  na odpowiedniej wysokości zawieszenia. Wartości te należy przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu takiej oprawy porównać z normą i prezentowanymi danymi fotometrycznymi w takim programie jak Dialux.

Montaż znaków kierunku ewakuacji powinien odbywać się w zakresie nie większym niż 20 stopni w odniesieniu do poziomej linii widzenia oraz w zależności od zasięgu rozpoznawania znaku (rys. 2). Ograniczenie to powoduje, że w przypadku wysokich pomieszczeń znaki trzeba będzie zwiesić do odpowiedniej wysokości, na której będą one widoczne, lub zastosować mocowanie boczne ze ścian albo na wspornikach w przypadku występowania konstrukcji technologicznej w miejscu, gdzie przebiega droga ewakuacyjna dla bezpiecznego opuszczenia zagrożonego miejsca pracy.

Obserwowane zaniedbania, w szczególności w budynkach przemysłowych, gdzie przebieg trasy ewakuacyjnej przebiega wzdłuż linii produkcyjnej, która rzadko ma linię prostą, powodują, że lokalizacja oznaczeń musi być obniżona, aby pracownik miał jasną informację, jak szybko się ewakuować.

Inny problem w przypadku, gdy droga ewakuacji prowadzi skomplikowaną trasą, dotyczy wymogu widoczności dwóch znaków z jednego. Pomocne może być wprowadzenie znaków podświetlanych wewnętrznie, gdyż według normy ich widoczność i rozpoznawalność jest dwukrotnie wyższa przy założeniu tej samej odległości widzenia.

Dane dotyczące uzyskania odpowiednich parametrów zostały pokazane na rys. 1. Rozszyfrowując oznaczenia Lcc – z ang. contrast colour i Lsc – z ang. safety colour, widzimy, że luminancja znaku, a w szczególności kontrastujących barw białej i zielonej, musi zawierać się w stosunku od 5:1 do 15:1, po wykonaniu pomiarów według badań przytoczonych w aneksie A rozporządzenia. To bardzo ważny aspekt ze względu na rozpoznawalność znaku, w szczególności z dalszej odległości.

Wielokrotne niedostosowanie się do tych parametrów i ogólnej wartości jasności znaku powoduje, że znak jest niewidoczny podczas normalnej pracy, a staje się w ogóle niedostrzegalny w czasie zadymienia. Wprowadzone zmiany w nowej normie PN-EN 1838:2013-11 mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa podczas ewakuacji oraz ułatwienie prowadzenia poprawnej akcji przez ekipy ratownicze.

WOLFF PREMIUM BEER III

$
0
0

ŁATWO NIE BYŁO

Uwierzcie, nie było łatwo. Trzeci pakiet piwny okazał się największym wyzwaniem, znacznie większym od dwóch poprzednich. Co rusz malkontenci krytykowali ideę łączenia piwa – złotego trunku kojarzonego z radością i relaksem – z grafikami autorstwa Pawła Kuczyńskiego, skłaniającymi do głębokiej refleksji nad światem. Od początku jednak byliśmy pewni, że bardziej niż nad uznaniem ogółu zależy nam na poruszeniu umysłów i serc tych najwrażliwszych osób.

Aby potwierdzić zasadność naszej tezy, przesłaliśmy grafiki do grupy Klientów i Partnerów z prośbą o ich interpretację. Spodziewaliśmy się odzewu co najwyżej garstki z nich. Szczerze – kto w czasach, w których za priorytet uznaliśmy wzrost tempa i efektywności dosłownie wszystkiego, ma czas na takie rzeczy? Każdy chce żyć szybciej, chłonąć więcej – zarówno doznań, jak i dóbr materialnych.

Czytaj dalej

Jeździmy na egzotyczne wycieczki, choć lepiej czujemy się na łące. Kupujemy na potęgę – więcej niż potrzebujemy – bo sprawia nam to pozorną radość. W tym ciągłym biegu boimy się zatrzymać. Każdy przystanek traktujemy jak marnowanie czasu. Mamy wtedy wrażenie, że życie przelatuje nam między palcami. Tylko czy ilość jest bardziej wartościowa niż jakość?

Odzew na naszą prośbę o interpretację grafik przerósł najśmielsze oczekiwania. Otrzymaliśmy dziesiątki poruszających odpowiedzi. Intuicyjnie czujemy, że płyną one prosto z serca. Okazało się, że grupa osób, do których trafiło przesłanie trzeciego pakietu piwnego WOLFF PREMIUM BEER, jest ogromna. Może jednak nie zatraciliśmy jeszcze prawdziwych wartości? Może po prostu ktoś musi nam zadać pytanie Quo vadis – dokąd zmierzasz…

QUO VADIS

Najnowsza edycja pakietu piwnego ma nie tylko zniewalać smakiem, ale również poprzez wykorzystanie w projekcie intrygujących grafik – być pewnego rodzaju zagadką, która może bawić, być ironią, ale w efekcie ma pobudzać do refleksji. Grafiki na etykietach piw poruszają bowiem ważne problemy dzisiejszego świata. Ich twórcą jest znakomity polski rysownik – Paweł Kuczyński. Poniżej prezentujemy 3 ilustracje będące wizytówką każdego z trzech pakietów.

Masz chwilę?
Sprawdź nasze realizacje

Spotkajmy się na targach ENERGETAB

$
0
0

Poznajmy się lepiej 
 zapraszamy na Eenergetab i kolację

W imieniu własnym oraz całego zespołu GRUPY WOLFF chciałbym zaprosić do udziału zarówno w targach Energetab (12-14 września), jak również do wspólnej kolacji. Jestem przekonany, że takie niezobowiązujące spotkanie będzie idealną okazją, aby poznać się jeszcze lepiej.

Sebastian Słaboszewski
Dyrektor działu handlowego w GRUPIE WOLFF

Kiedy i gdzie?

ENERGETAB

Wspólnie z firmą Crouse-Hinds będziemy dostępni na stoisku L7-1 od 12 do 13 września między 9:00 a 17:00 oraz 14 września od 9:00 do 15:00.

Adres: 43-316 Bielsko-Biała, al. Armii Krajowej 220

KOLACJA

Kolacja dla partnerów i klientów odbędzie się wieczorem 12 września o godzinie 19:00 w Pensjonacie Perła Beskidu.

Adres: 43-450 Ustroń, ul. Sanatoryjna 42

Potwierdź obecność

Pierwsze 10 osób, które dokonają zgłoszenia, otrzyma pakiet piwny WOLFF PREMIUM BEER (więcej o pakiecie). Udział uzależniony jest od dostępności mail. Potwierdzenie udziału zostanie przesłane drogą mailową.

[contact-form-7]

Własna prefabrykacja
 skrzynek zaciskowych i kaset sterowniczych

Szeroki zakres dostaw

Realizujemy dostawy urządzeń elektrotechnicznych w wykonaniu przeciwwybuchowym,
w tym m.in. oprawy oświetleniowe, oprawy oświetlenia ewakuacyjnego, rozdzielnice, kasety i panele sterujące, osprzęt łączeniowy, wyłączniki bezpieczeństwa.
Nasze działania w tym zakresie prowadzone są w sposób kompleksowy, tj. od audytu zakładu przemysłowego, przez dobór właściwych rozwiązań, po ich montaż.

eLLK LED – liniowe oprawy świetlówkowe led EX ATEX
GHG – skrzynki zaciskowe wykonane z tworzywa sztucznego EX ATEX
OSPRZĘT ŁĄCZENIOWY W WYKONANIU PRZCIWWYBUCHOWYM
Kasety i panele sterujące w wykonaniu przeciwwybuchowym

Sprawdź nasz samochód demonstracyjny 

Kim jesteśmy

GRUPA WOLFF to polska firma, która od ponad 20 lat buduje rodzimy przemysł. Dostarczamy technologie oraz zapewniamy bezpieczeństwo produkcji we wszystkich najważniejszych branżach. Posiadamy certyfikat „Certified Assembly Partner for Explosion Protected Products”, który uprawnia nas do prowadzenia prefabrykacji szerokiego zakresu urządzeń z palety produktów Eaton Cooper Crouse-Hinds.

Cooper Crouse-Hinds z siedzibą w Soest to światowy lider w produkcji artykułów elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym do wszystkich stref zagrożenia wybuchem. Najbardziej znaną w Polsce marką tej firmy jest CEAG. Należy do międzynarodowego koncernu Eaton, którego obroty w 2016 roku sięgnęły 19,7 miliardów dolarów. Crouse-Hinds zatrudnia w swoich oddziałach na całym świecie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Własna prefabrykacja skrzynek i paneli sterujących EX – skracamy czas dostawy, gwarantujemy jakość

$
0
0

Własna prefabrykacja
 skrzynek zaciskowych i kaset sterowniczych

Dynamiczny wzrost potencjału GRUPY WOLFF stał się fundamentem do inwestycji w infrastrukturę spółki i budowy nowej siedziby w podkrakowskich Balicach. Nowy budynek biurowy wraz z halą produkcyjną umożliwił nam przystąpienie do międzynarodowego programu CAP. Nasze wielomiesięczne prace zostały sfinalizowane audytem i certyfikacją ze strony Eaton Cooper Crouse-Hinds. Pozwoliło nam to uzyskać certyfikat „Certified Assembly Partner for Explosion Protected Products”, który uprawnia nas do prowadzenia prefabrykacji szerokiego zakresu urządzeń z palety produktów Eaton Cooper Crouse-Hinds.

Sebastian Słaboszewski
Dyrektor działu handlowego w GRUPIE WOLFF

Najważniejsze korzyści

Gwarancja wysokiej jakości dzięki całkowitej kontroli nad wyrobem na każdym etapie produkcji

Sprawny przebieg realizacji dzięki skróceniu czasu dostawy niestandardowych rozwiązań

Możliwość produkcji małych ilości nawet w ciągu 1–3 dni roboczych od daty przyjęcia zamówienia

Typ urządzeńRodzaj urządzeń
Skrzynki zaciskowe GRP (Poziom 1) GHG72, GHG73, GHG74, GHG79
Skrzynki zaciskowe stal nierdzewna (Poziom 1)N-TB, Ex-CELL, S-TB
Kasety sterownicze stal nierdzewna (Poziom 1)GHG 414, GHG 414 81, GHG 414 82
Kasety sterownicze GRP (Poziom 1)GHG 41, GHG 411 81, GHG 411 82,
GHG 411 83, GHG 43, GHG 432, GHG 434
Pulpity sterownicze GRP i stal nierdzewna (Poziom 2) - planowane na koniec 2017 rokuGHG 44x, GHG 444 23, GHG 448 23, GHG 449 23, GHG 447 23, GHG 444 33, GHG 448 33, GHG 449 33, GHG 447 33
Rozdzielnice dystrybucji energii (Poziom 3) - planowane na koniec 2017 rokuGHG619

Gwarantujemy najwyższą jakość

Plany rozwojowe

W kolejnym etapie planujemy rozpocząć produkcję kaset sterowniczych o większych gabarytach i bogatszym wyposażeniu. Rozszerzenie asortymentu pozwoli realizować złożone algorytmy sterowania różnych urządzeń. Nasze plany zakładają również produkcję rozdzielnic elektrycznych przeznaczonych do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Rozdzielnice te będą przeznaczone do dystrybucji energii elektrycznej w wymagającym środowisku przemysłowym. Indywidualne wyposażenie poszczególnych pól rozdzielczych pozwoli nam sprostać każdym potrzebom Klienta. Wszystkie nasze rozdzielnice przeznaczone do stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem będą produkowane i testowane zgodnie z najwyższymi standardami, gwarantując wysoki stopień bezpieczeństwa. Rozdzielnice będą prefabrykowane zgodnie ze schematem opracowanym i dostarczonym przez Klienta lub przez biuro projektowe GRUPY WOLFF, z uwzględnieniem wszystkich warunków wpływających na bezpieczeństwo ich użytkowania. W szczególności dotyczy to wymagań w zakresie wytrzymałości mechanicznej i temperaturowej.

Dzięki lokalnej prefabrykacji będziemy w stanie zaprojektować rozdzielnice do stref zagrożenia wybuchem w taki sposób, aby straty mocy zabudowanych komponentów i aparatów elektrycznych nie powodowały przekroczenia maksymalnej temperatury powierzchni obudowy, która w przypadku mieszanin gazowych jest wyznaczona dla danej klasy temperaturowej.

Dzięki specjalnym klapom obsługowym, indywidualnie montowanym w naszym zakładzie, zintegrowanym z obudową Ex-e, zainstalowane aparaty modułowe mogą zostać uruchomione bez potrzeby otwierania obudowy. Obudowy rozdzielnic wykonywane będą z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym i przeznaczone dla grup gazowych IIB i IIC oraz zatwierdzone do użytku w strefie 1 i 2, jak również w strefie 21 i 22 zagrożenia wybuchem.

Międzynarodowy Program CAP

CAP (ang. Certified Assembly Partner) to specjalny program szkoleniowy dla lokalnych zakładów produkcyjnych prowadzonych przez autoryzowanych dystrybutorów na terenie danego kraju, działających w ramach systemu zapewnienia jakości. Program ten ma na celu produkcję urządzeń elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym w oparciu o specjalistyczną wiedzę, na podstawie dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej producenta, zgodnie ze schematem ATEX, a także wedle specyfikacji i wymagań Klienta przy zastosowaniu jednolitych procedur produkcji, kryteriów oceny, metodyki badań czy zasad raportowania.

Zaświadczenie Crouse-Hinds GmbH

Cooper Crouse-Hinds z siedzibą w Soest to światowy lider w produkcji artykułów elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym do wszystkich stref zagrożenia wybuchem. Najbardziej znaną w Polsce marką tej firmy jest CEAG. Należy do międzynarodowego koncernu Eaton, którego obroty w 2016 roku sięgnęły 19,7 miliardów dolarów. Crouse-Hinds zatrudnia w swoich oddziałach na całym świecie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Szeroki zakres dostaw

Realizujemy dostawy urządzeń elektrotechnicznych w wykonaniu przeciwwybuchowym,
w tym m.in. oprawy oświetleniowe, oprawy oświetlenia ewakuacyjnego, rozdzielnice, kasety i panele sterujące, osprzęt łączeniowy, wyłączniki bezpieczeństwa.
Nasze działania w tym zakresie prowadzone są w sposób kompleksowy, tj. od audytu zakładu przemysłowego, przez dobór właściwych rozwiązań, po ich montaż.

eLLK LED – liniowe oprawy świetlówkowe led EX ATEX
GHG – skrzynki zaciskowe wykonane z tworzywa sztucznego EX ATEX
OSPRZĘT ŁĄCZENIOWY W WYKONANIU PRZCIWWYBUCHOWYM
Kasety i panele sterujące w wykonaniu przeciwwybuchowym

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

+48 12 2018 100     |     elektrotechnika@grupa-wolff.eu

Masz chwilę?
Sprawdź nasze realizacje


Zawory odciążające wybuch EVN jako niezawodna ochrona urządzeń i obiektów przemysłowych

$
0
0
Hoerbiger zawór EVN

W ostatnim czasie nasza oferta z zakresu zabezpieczeń przeciwwybuchowych została poszerzona o nowy system ochronny jakim jest zawór odciążający wybuch EVN, który zgodnie z dyrektywą ATEX jest produkowany jako tzw. system ochronny.

Korzyści

Nowe rozwiązanie niesie użytkownikom szereg korzyści. Przede wszystkim stanowi ono niezawodną ochronę zabezpieczonych urządzeń i obiektów przemysłowych, głównie przed wybuchem pyłów. Zawory zostały przetestowane dla takich grup pyłów, jak skrobia, tworzywa sztuczne, żywice, tonery, cukier, drewno, MDF, celuloza (pyły włókniste) czy węgiel i torf, zatem są one dedykowane dla wielu branż przemysłowych.

Budowa zaworów EVN umożliwia bezpłomieniowe odpowietrzenie wybuchu w aparacie. Dzięki temu można je stosować (przy zachowaniu odpowiednich wytycznych) wewnątrz pomieszczeń zakładowych. Ponadto konstrukcja urządzenia umożliwia ograniczenie przenikania efektów spalania na zewnątrz i redukcję wysokiej temperatury wybuchu.

Nowe rozwiązanie cechuje się również:

  • samozamykaniem zaworu po wystąpieniu eksplozji,
  • niskim ciśnieniem otwarcia (0,05 bar),
  • szerokim typoszeregiem.

Podstawowe dane techniczne zaworów EVN znajdują się tutaj >>. W zależności od rodzaju medium, przed wybuchem którego chroni zawór, dostępnych jest kilka typów urządzenia. Zobacz z jakich materiałów są wykonane poszczególne elementy urządzeń >>.

W zakresie nowych zaworów odciążających wybuch zapewniamy naszym Klientom dobór odpowiedniego typu zaworu, montaż oraz serwis.

Zobacz jak wybuchają pył

Konferencja szkoleniowa ATEX – jak ograniczać ryzyko wybuchu i ograniczać jego skutki w praktyce – odbierz rabat i zgłoś się

$
0
0

Kraków

26-27 PAŹ 2017

~200 uczestników

+20 prelegentów

Odbierz rabat

Wypełnij poniższy formularz aby otrzymać 15% rabatu na udział w konferencji HAZEX.

[contact-form-7]

V Międzynarodowa Konferencja HAZEX
Bezpieczeństwo wybuchowe i procesowe w przemyśle z unikatowym pokazem wybuchów na żywo

O czym i dla kogo

DLA KOGO

W konferencji cyklicznie biorą udział firmy wykorzystujące w procesie produkcyjnym palne i wybuchowe pyły. Uczestnikami konferencji są przedstawiciele zakładów funkcjonujących w branży energetycznej, drzewnej, spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej oraz organizacji państwowych i firmy ubezpieczeniowych. W konferencji powinni w szczególności wziąć udział przedstawiciele kadry kierowniczej i inżynierskiej działów technicznych, w tym odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i utrzymanie ruchu.

TEMATY WYSTĄPIEŃ

Zakres kompetencji pracowników pracujących w strefach zagrożenia wybuchem

Mariusz Balicki: od kilkunastu lat zajmuje się techniką przeciwwybuchową. Absolwent Politechniki Krakowskiej. Ukończył studia podyplomowe Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej oraz Bezpieczeństwo Techniczne w Przestrzeniach Zagrożonych Wybuchem w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. Certyfikowany menedżer odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa technicznego w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (Certyfikat GIG Nr MEx/0002/2012).

Pomieszczenia zagrożone wybuchem a strefy zagrożenia wybuchem – jedno zagrożenie, różne założenia

Grzegorz Ogrodnik: Starszy wykładowca w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, wieloletni szkoleniowiec i praktyk. Autor wielu analiz z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego i pożarowego. Wykształcenie zdobywał w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (Ochrona przeciwpożarowa. Specjalność profilaktyczna), Politechnice Łódzkiej (Bezpieczeństwo procesów przemysłowych), Głównym Instytucie Górnictwa (Bezpieczeństwo techniczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem). Rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Scenariusze wybuchu jako podstawa analizy i oceny ryzyka wybuchu na instalacjach przemysłowych

Paweł Wąsowicz: praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa procesowego oraz systemów maszynowych; autor i współautor wielu projektów analitycznych. Szkoleniowiec z zakresu analiz ryzyka w systemach technicznych dla różnych gałęzi przemysłu. Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, a także studiów podyplomowych na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej (Bezpieczeństwo Procesów Przemysłowych).

Zaawansowane narzędzia umożliwiające przewidywanie skutków potencjalnego wybuchu

Kees Van Wingerden: członek Europejskiej Komisji Standaryzacyjnej (CEN/TC305/WG3, Devices and systems for explosion prevention and protection). Ekspert ds. przyczyn katastrof spowodowanych wybuchem gazów i par cieczy (Piper Alpha, TWA-800). Kierownik zarządzający europejskimi projektami badawczymi z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego pyłów i gazów (w tym m.in. DISCOE, MERGE, CREDIT). Autor lub współautor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego (w tym m.in. „Guidelines for Evaluating the Characteristics of Vapor Cloud Explosions, Flash Fires, and BLEVEs”, Gas Explosion Handbook, „Simulation of dust explosions in spray dryers”).

Bezpieczeństwo procesowe, a realizacja inwestycji

Wacław Smardzewski: Projektant instalacji technologicznych z wieloletnim doświadczeniem. Autor i współautor projektów technologicznych m.in. dla Synthos, PKN Orlen, PCC Rokita, Ciech. Odpowiedzialny m.in. za opracowanie wniosku o pozwolenie zintegrowane dla instalacji estrów i gliceryny (Grupa PKN Orlen) oraz dla instalacji typu IPPC wykorzystującej Lotne Związki Organiczne. Współautor raportu nt. oddziaływania na środowisko dla modernizacji parku magazynowego zbiorników w Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen.

Układy transportu bliskiego materiałów sypkich – jak je prawidłowo zabezpieczyć i uniknąć najczęstszych błędów.

Zbigniew Wolff: wieloletni praktyk w dziedzinie zabezpieczania instalacji i zakładów przemysłowych przed skutkami niekontrolowanego wybuchu. Audytor instalacji i zakładów przemysłowych, na terenie których występuje zagrożenie wybuchowe. Ekspert w dziedzinie zabezpieczania instalacji procesowych przed niepożądanymi skutkami wyładowań elektrostatycznych. Autor publikacji na temat bezpieczeństwa wybuchowego oraz zagrożeń wyładowaniami elektrostatycznymi w strefach zagrożonych wybuchem. Członek stowarzyszenia Association of Intercontinental Experts for Industrial Explosion Protection, INDEX e.V. 

Systemy zasilania, sterowania i oświetlenia w pyłowych strefach zagrożenia wybuchem.

Maciej Freza: specjalista w zakresie opraw i systemów oświetlenia awaryjnego dla instalacji i budynków przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Od 10 lat związany z branżą systemów przeciwpożarowych. Autor wielu artykułów poświęconych tematyce stanu prawnego oraz nowelizacji aktów prawnych i norm poświęconych oprawom i systemom oświetlenia awaryjnego. Prelegent na seminariach dla biur projektowych, działów utrzymania ruchu i inwestorów poświęconych szerokiemu spektrum zabezpieczeniom w systemach bezpieczeństwa. Absolwent Politechniki Gdańskiej wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz National Institute Politechnique ENSEEIHT w Tuluzie, gdzie zajmował się alternatywnymi źródłami zasilania dla urządzeń elektrycznych i mechanicznych. 

Wyzwania dla systemów detekcji wybuchu na przykładzie instalacji odpylania.

Ulrich Lamerz: ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa wybuchowego nastawiony na wiedzę praktyczną. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w zakresie projektowania systemów minimalizujących skutki potencjalnego wybuchu. 

System zarządzania procesem produkcyjnym w zakładach przemysłowych, w których występują atmosfery wybuchowe.

Sebastian Słaboszewski: Brał udział przy realizacji wielu inwestycji przemysłowych związanych z dostosowaniem pojedynczych urządzeń, jak i całych instalacji do aktualnych wymagań przepisów prawnych, implementujących m.in. dyrektywy ATEX. Od wielu lat zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa wybuchowego w przemyśle.
Adam Rybski: ekspert IT branży przemysłowej. Realizował projekty m.in. dla PGE GiEK SA (wprowadzenie danych procesowych z instalacji deNOx), ZEW KOGENERACJA SA (modernizacja systemu IT w związku ze zmianą wizualizacji układu elektrycznego w systemie DCS oraz układów automatycznej regulacji i pracy sekwencyjnej urządzeń), ZE PAK SA (rozbudowa systemu IT), CIECH Soda Polska S.A.

Powyżej prezentujemy pierwszych 7 z blisko 20 planowanych wystąpień. Już w środę 18.09.17 (godz. 14:00) opublikujemy kolejny zestaw tematów.

Co będzie tematem kolejnych wystąpień: już w poniedziałek zaprezentujemy kolejnych prelegentów, którzy podzielą się z nami merytoryczną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego w zakładach przemysłowych. Ich tematyka m.in. obejmować będzie takie zagadnienia jak: prawidłowe stosowania zabezpieczeń przeciwwybuchowych, przepisy prawne, punkt widzenia firm ubezpieczeniowych na temat bezpieczeństwa wybuchowego oraz wiele, wiele więcej. 

KOLEJNE TEMATY ZOSTANĄ OPUBLIKOWANE 18.09.17 (Godz. 14:00)

Unikalne pokazy wybuchów na żywo

Konferencja HAZEX to unikatowa okazja aby wziąć udział w demonstracyjnych pokazach wybuchów i systemów ochronnych w jeszcze większej skali niż dotychczas. Poczuj siłę wybuchu na własnej skórze. Dowiedz się jak potężna energia drzemie gazach i pyłach powszechnie stosowanych w przemyśle. Obejrzyj relację z poprzedniej edycji konferencji.

WEŹ UDZIAŁ

Zgłoś swój udział lub zarezerwuj miejsce bez konieczności późniejszego wykupienia

Opinie i komentarze

95% uczestników przyznało konferencji HAZEX najwyższą notę w kategorii ogólna ocena wydarzenia.

avatar_c-95x95

Tomasz Mitoraj, Maintenance Section Leader
Rockwool Polska


Było nam niezmiernie miło móc uczestniczyć w konferencji HAZEX. Mam nadzieję, że będziemy również uczestniczyć w kolejnej, równie owocnej pod względem teoretycznym i praktycznym konferencji.

avatar_a-95x95

Marcin Leśniak, Specjalista ds. BHP
Teva Operations Poland sp. z o.o.


Chciałbym podziękować za zorganizowanie seminarium, które było naprawdę wartościowe, ciekawe i bardzo dobrze przygotowane..

cytat

Bardzo ciekawe tematy przedstawione w trakcie Konferencji, wszystkie wykłady przedstawione w sposób rzetelny i profesjonalny, również dołączone do tych wykładów materiały są wysokiej klasy. Ponadto poprzez to, że w Konferencji brała udział tak duża ilość osób z różnych branż można było dodatkowo zasięgnąć opinii oraz porozmawiać na bardzo różne tematy, niekoniecznie związane z tematem prowadzonych seminariów, a wynikające z codziennych obowiązków wykonywanych w swoich firmach […] Z pewnością w przyszłości skorzystam z kolejnego zaproszenia na Konferencję.


cytat

Wszystkie zagadnienia poruszane na konferencji były przedstawione na bardzo wysokim poziomie.


cytat

Warta wydanych pieniędzy.


cytat

Poziom seminarium pod każdym względem był powyżej moich oczekiwań. Jestem zadowolony z uczestnictwa i będę zachęcał znajomych do wzięcia udziału w następnych edycjach. Oczywiście sam również będę chciał wziąć udział.


cytat

Seminarium zorganizowano na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym, mam nadzieję że wiedza zdobyta na wykładach pozwoli mi na nawiązanie bliższej współpracy z innymi uczestnikami seminarium.


Informacje pochodzą z anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród uczestników poprzedniej konferencji HAZEX.

Zaufali nam

Poniżej prezentujemy firmy, które wzięły udział w polskich edycjach konferencji HAZEX. Dołącz do nich!

Dostawa zmodyfikowanych systemów kontroli uziemienia cystern o dodatkowe układy automatyki

$
0
0

W ostatnim czasie inżynierowie GRUPY WOLFF wykonali dwie nietypowe realizacje z zakresu uziemień elektrostatycznych. Pierwsze zlecenie dotyczyło systemu kontroli uziemienia cystern z uwzględnieniem blokady zaworu, możliwej tylko i wyłącznie przy konkretnym rozładunku materiału, wraz z jego montażem.

Na stanowisku rozładunku materiałów z samochodów typu cysterna często przy materiałach stwarzających zagrożenie wybuchem stosowane są blokady w postaci elektrozaworów, które są otwierane po uzyskaniu zgody z urządzenia kontrolującego poprawność uziemienia cysterny. Klient poszukiwał rozwiązania, które umożliwi otwarcie blokowanego zaworu bez zgody systemu uziemienia.

Aby spełnić wymagania Klienta, nasz Dział Produkcji sprefabrykował system automatyki.

Najważniejszym aspektem było w tym przypadku pominięcie blokady, co ze względów bezpieczeństwa będzie mogło odbywać się tylko i wyłącznie poprzez kontrolę dostępu w postaci stacyjki z kluczyka. Dzięki temu nie ma zagrożenia, że pominięcie blokady zostanie włączone przez osoby nieuprawnione.

Drugie zlecenie dotyczyło systemu, który w sposób wyraźny (tj. nie tylko za pośrednictwem diod LED) będzie sygnalizował zerwanie uziemienia. W tym przypadku zdecydowaliśmy o zastosowaniu dodatkowego układu automatyki. Zlecenie wymagało indywidualnego projektu i wykonania skomplikowanego sterowania układem, który został zespolony z systemem kontroli uziemienia.

W efekcie wykonanych prac, podczas podłączenia uziemienia do cysterny z systemu kontroli uziemienia zostaje wysłany krótki impuls dla sygnalizatora dźwiękowego, trwający około 1 sekundy. Następnie, po sprawdzeniu przez urządzenie pojemności autocysterny, sygnał ustaje. W przypadku zerwania połączenia, np. odłączenia uziemienia, system będzie wyzwalał ciągły sygnał dźwiękowy.

Dzięki temu rozwiązaniu obsługa będzie miała zwiększoną kontrolę nad stanem uziemienia cystern przy rozładunkach.

Prace w wersji „pod klucz” w ramach inwestycji dla jednego z największych producentów cukru

$
0
0

Dla jednego z największych producentów cukru w Europie GRUPA WOLFF dostarczy w wersji „pod klucz” szereg instalacji:

1. Instalacja przesiewająca służąca do separacji grudek cukru w wersji ATEX (do pracy w strefie 22 zagrożenia wybuchem)

W ramach tego zadania Biuro Projektowe GRUPY WOLFF określiło rodzaj i założenia doborowe urządzenia przesiewającego. Projektanci podjęli się wykonania projektu konstrukcji pod przesiewacz. Zastosowane urządzenie będzie przeznaczone do przesiewu grudek cukru – dużych zbryleń transportowanego medium. Urządzenie to tzw. przesiewacz kontrolny, który ma za zadanie oddzielanie niepożądanych wtrąceń/ frakcji produktu występujących nieregularnie (nie będzie ono służyło do rozsiewu produktu). Dobrany przesiewacz (więcej >>) posiada siatki, które wraz z całą konstrukcją zostają wprowadzane w wibracje poprzez dwa duże silniki wibracyjne. Charakteryzuje się on zwartą, kompaktową budową przy pracy z wysoką wydajnością, a także dużą wytrzymałością. Poza aspektami technicznymi przesiewacz ma takie zalety jak niezawodność w produkcji i wysoka żywotność. Podobne urządzenie pracuje już na tego typu obiektach produkcyjnych bezawaryjnie od dobrych kilku lat. W ramach zlecenia dodatkowo nasi inżynierowie zapewnią wsparcie w zakresie nadzoru nad realizacją i montażem urządzenia.

2. Instalacja centralnego odkurzania obejmująca stacjonarny agregat ssąco-filtrujący wraz z filtrocyklonem służący do sprzątania pyłu osiadłego na posadzkach, różnego rodzaju płaskich powierzchniach, konstrukcjach budynku i urządzeniach dla budynku technicznego i silosu oraz rurociągów. Zobacz więcej informacji o centralnym odkurzaniu >>

Instalacje przemysłowe, a także urządzenia takie jak filtrocyklon, w których znajdują się pyły palne tworzące z powietrzem mieszaniny wybuchowe, zostaną zabezpieczone przed wybuchem za pomocą:

  • systemu odpowietrzania wybuchu (panele dekompresyjne – w warunkach normalnej pracy utrzymana będzie pełna szczelność instalacji niezależnie od działania systemu czyszczenia wkładów filtracyjnych; jeśli wewnątrz jednostki dojdzie do wybuchu to nastąpi otwarcie paneli i odpowietrzenie wybuchu),
  • klapy zwrotnej do zabezpieczenia rurociągu, dzięki której potencjalne skutki wybuchu nie przeniosą się przez instalację kanałową na obiekt.

3. Trzy instalacje odpylania pyłu powstającego przy produkcji cukru zabezpieczone na nawrotach czystego powietrza systemem HRD chroniącym przed cofnięciem się płomienia na instalacje

  • Instalacja odpylania komory silosu z jednostką filtracyjną w postaci filtra workowego/kieszeniowego. Jako zabezpieczenie przeciwwybuchowe jednostki filtracyjnej zostaną zastosowane panele dekompresyjne umieszczone na ścianie jednostki powyżej leja filtracyjnego. Ponieważ jednostka filtracyjna zostanie umieszczona wewnątrz pomieszczenia, skutki ewentualnego wybuchu zostaną wyprowadzone na zewnątrz z wykorzystaniem kanałów dekompresyjnych. Zabezpieczeniem na wysypie z leja zsypowego będzie dozownik celkowy. Natomiast dla zabezpieczenia rurociągu „brudnego” powietrza przed cofnięciem się wybuchu na stanowiska pracy wykorzystana zostanie klapa zwrotna.
  • Instalacja odpylania przesypów w pomieszczeniu silosu (komora podsilosowa) z zabezpieczeniem przed wybuchem jak wyżej.
  • Instalacja odpylania przesypów cukru w budynku technicznym (stacja załadunku cukrowozów) zabezpieczona panelem dekompresyjnym i klapą zwrotną na rurociągu „brudnym”.

Więcej informacji na temat instalacji odpylania znajdziesz tutaj>>

4. Instalacja wentylacji i klimatyzacji m.in. w komorze silosu (powietrze do kondycjonowania cukru nawiewane będzie do komory silosu) oraz instalacje wentylacji przesypu cukru w budynku silosa (komora podsilosowa), w budynku technicznym (stacji załadunku cukrowozów), w pomieszczeniach filtrów (wentylator dachowy), a także w części socjalnej i pozostałych pomieszczeniach technicznych. Więcej >>

5. Instalacja sprężonego powietrza, która będzie zasilać urządzenia technologiczne w nowym i w istniejącym silosie cukru.

6. Instalacja wody lodowej do klimatyzowania powietrza

W instalacji wody lodowej przeznaczonej do klimatyzowania powietrza źródłem chłodu będzie zewnętrzny agregat wody lodowej z dwoma obiegami chłodniczymi, skraplaczem powietrza, zbiornikiem buforowym oraz kompletnym układem automatyki zabezpieczająco-sterującej ze zdalnym sterowaniem temperatury.

7. Zabezpieczenia przeciwwybuchowe dla 2 podajników kubełkowych, zbiornika pośredniego cukru oparte o systemy tłumienia wybuchu HRD wraz z pracami pre-instalacyjnymi i uruchomieniem. Więcej informacji o zabezpieczeniach przeciwwybuchowych znajdziesz tutaj>>

Całość realizacyjna została zlecona GRUPIE WOLFF w zakresie wykonania, dostawy, montażu i uruchomienia wskazanych instalacji technologicznych dla nowego silosu, jak również doradztwa technicznego i częściowych prac projektowych.

Technologie recyklingu odpadów

Wypadki przy pracy

Pył palny


Kompetencje osób wykonujących pracę w strefach zagrożenia wybuchem

$
0
0

Jak wynika ze statystyk przedstawianych przez Państwową Inspekcją Pracy, ponad 47% wypadków przy pracy spowodowanych jest przez pracowników. Są to tzw. przyczyny ludzkie. Jeśli dodamy do tego liczbę wypadków związanych z przyczynami organizacyjnymi (ponad 41%), to można powiedzieć, że działanie człowieka odpowiada za prawie 90% wszystkich wypadków w przemyśle. W zakładach, w których produkuje się, przetwarza lub magazynuje substancje stwarzające zagrożenie wybuchem, konsekwencje niewłaściwego zachowania się pracowników czy nieodpowiednia organizacja pracy mogą mieć katastrofalne skutki.

Najlepszym sposobem ograniczenia tego ryzyka jest szkolenie załogi w celu podniesienia świadomości zagrożeń. Wymóg szkolenia pracowników ujęty jest w kliku aktach prawnych, m.in. w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz. U. 2010 nr 138 poz. 931).

Dokument ten jest jednym z dwóch rozporządzeń wprowadzających do polskiego prawodawstwa dyrektywę unijną 1999/92/WE (ATEX 137) dotyczącą zapewnienia bezpieczeństwa osób pracujących w miejscach, w których atmosfera wybuchowa może wystąpić w ilościach niebezpiecznych. W paragrafie 9 punkt 1 ww. rozporządzenia czytamy, iż pracodawca powinien zapewnić pracownikom odpowiednie szkolenie dotyczące ochrony przed wybuchem. Informacji jednak, jaki powinien być zakres takiego szkolenia, niestety w rozporządzeniu nie znajdziemy.
Jak zatem ustalić kompetencje, jakie powinny posiadać osoby wykonujące pracę w strefach zagrożonych wybuchem?

Pomocą mogą być informacje zawarte w normach serii PN-EN 60079:
1. PN-EN 60079-14. Atmosfery wybuchowe – Część 14: Projektowanie, dobór i montaż instalacji elektrycznych,
2. PN-EN 60079-17. Atmosfery wybuchowe – Część 17: Kontrola i konserwacja instalacji elektrycznych,
3. PN-EN 60079-19. Atmosfery wybuchowe – Część 19: Naprawa, remont i regeneracja urządzeń,
oraz w wymaganiach podanych w schemacie certyfikacji personelu opracowanym przez IECEx Operational Document 504, Edycja 3.0, 2014-09.

Z podanych tam wymagań wynika, iż podstawowa wiedza pracowników niezbędna do bezpiecznego poruszania się i wykonywania prac w strefach zagrożonych wybuchem powinna obejmować co najmniej:

a) ogólne zasady dotyczące bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, tzn.:
1. jakie substancje i w jakich warunkach stwarzają zagrożenie wybuchem,
2. jakie parametry substancji wybuchowych decydują o poziomie zagrożenia,
3. które parametry realizowanego procesu produkcyjnego mają wpływ na zagrożenie wybuchem,
4. w jaki sposób ograniczać zagrożenie wybuchem,

b) ogólne zasady klasyfikacji stref zagrożonych wybuchem oraz konsekwencje wyznaczenia strefy w danym obszarze,
c) informacje dotyczące rodzajów ochrony przeciwwybuchowej, kategorii oraz oznakowania urządzeń w wykonaniu Ex,
d) informacje, które aspekty konstrukcyjne urządzenia mają wpływ na zastosowany rodzaj ochrony przeciwwybuchowej,
e) najważniejsze zapisy zawarte w certyfikatach i ich znaczenie przy doborze, montażu, eksploatacji i remoncie urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym,
f) ogólne zasady doboru i montażu urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym, o których mowa w normie PN-EN 60079-14,
g) ogólne zasady kontroli i konserwacji urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym, o których mowa w normie PN-EN 60079-17,
h) ogólne zasady systemu zezwoleń na pracę i zabezpieczenia miejsc pracy w strefach zagrożonych wybuchem,
i) ogólne informacje na temat przepisów obowiązujących w strefach zagrożenia wybuchem.

Przez ponad 20 lat naszej działalności przeszkoliliśmy już ponad 2800 osób. Z roku na rok zainteresowanie szkoleniami rośnie, co jest bardzo pocieszające, bo świadczy o zwiększającej się świadomości pracodawców, którzy dostrzegają konieczność szkolenia pracowników nie tylko w celu spełnienia wymagań prawnych, ale dla zwiększenia bezpieczeństwa w swoim zakładzie. Decydując się na szkolenie, warto wybrać firmę, która nie tylko zagwarantuje wysoki poziom merytoryczny, posiada doświadczenie praktyczne z różnych gałęzi przemysłu, ale może także zademonstrować podczas pokazu, w jaki sposób działają poszczególne zabezpieczenia przeciwwybuchowe. Takie połączenie sprawi, że jakość szkolenia, zakres przekazanej wiedzy będą dawały gwarancję dobrze zainwestowanych pieniędzy – bo szkolenie pracowników to inwestycja w bezpieczeństwo firmy.

Mariusz Balicki, specjalista ds. bezpieczeństwa wybuchowego w GRUPIE WOLFF

W zależności od zakresu obowiązków danego pracownika podany wcześniej zakres powinien zostać rozbudowany o bardziej szczegółowe informacje (np. osoby przeprowadzające kontrole urządzeń powinny szczegółowo zapoznać się z wymaganiami normy PN-EN 60079-17. Atmosfery wybuchowe – Część 17: Kontrola i konserwacja instalacji elektrycznych).

Omawiane na szkoleniu zagadnienia powinny odnosić się wprost do zagrożeń występujących w danym zakładzie. Najlepiej, gdy szkolenie opiera się na zapisach zawartych w przyjętym w zakładzie dokumencie zabezpieczenia przed wybuchem (DZPW).

Zapewnienie odpowiedniego szkolenia pracownikom ogranicza jedynie część zagrożeń. Często zdarza się, że niektóre prace wykonują firmy zewnętrzne, np. w czasie inwestycji czy remontów instalacji. Za bezpieczeństwo pracowników tych firm również odpowiada właściciel zakładu, dlatego bardzo ważne jest opracowanie dokładnych procedur prowadzenia prac w strefach zagrożonych wybuchem opisujących możliwe zagrożenia i zasady postępowania. Warto również, np. w dokumentach przetargowych (SIWZ), umowach podpisywanych z wykonawcami, zawrzeć wymóg posiadania przez pracowników firm zewnętrznych udokumentowanej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa przeciwwybuchowego.

Budowanie kompetencji pracowników stanowi najtańszy i najbardziej efektywny sposób zwiększania bezpieczeństwa technicznego firmy. Jest to szczególnie ważne w zakładach, na terenie których występują substancje stwarzające zagrożenie wybuchem. Zdarza się tak, że los przedsiębiorstwa zależy od decyzji, jakie podejmują pracownicy w czasie wykonywania swoich obowiązków. Świadomy pracownik wie, że pył wydostający się przez nieszczelność z instalacji należy szybko usunąć nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim z powodu zagrożenia, jakie może się pojawić, gdy z warstwy utworzy się niebezpieczna chmura tego pyłu.

Określenie zakresu kompetencji osób wykonujących prace w strefach zagrożenia wybuchem jest bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa. Zagadnień związanych z tym tematem jest dużo i wszystkie wydają się ważne. Dlatego istotne jest dopasowanie wiedzy pracowników odpowiednio do zakresu wykonywanych przez nich obowiązków. Ponadto, aby uniknąć rutyny w zachowaniu pracowników, ważne jest również cykliczne ponawianie szkoleń.

Co mówią normy?

4.5. Kwalifikacje personelu
Projekt instalacji, dobór, montaż urządzeń oraz wstępną kontrolę podczas uruchamiania instalacji elektrycznej w strefach zagrożonych wybuchem powinny wykonywać osoby, których szkolenie obejmowało informacje na temat różnych rodzajów zabezpieczeń przeciwwybuchowych, standardów instalacyjnych oraz ogólnych zasad dotyczących wyznaczania stref zagrożonych wybuchem. Kompetencje osób powinny być odpowiednie do zakresu wykonywanej przez nie pracy.

Podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz ich szkolenia powinny być przeprowadzane regularnie.

Załącznik A
Wiedza, umiejętności i kompetencje osób odpowiedzialnych, personelu wykonawczego i projektantów
A.2. Wiedza i umiejętności
A.2.1 Osoby odpowiedzialne
Osoby odpowiedzialne za projektowanie, dobór oraz montaż urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym powinny wykazywać co najmniej:
a) ogólne rozumienie istotnych zagadnień związanych z elektrotechniką,
b) zrozumienie i zdolność odczytywania oraz oceny rysunków technicznych,
c) praktyczne zrozumienie zasad i technik ochrony przeciwwybuchowej,
d) praktyczną wiedzę i zrozumienie norm w zakresie zabezpieczenia przeciwwybuchowego,
e) znajomość podstaw zapewnienia jakości, wraz z zasadami przeprowadzania audytów, prowadzenia dokumentacji, identyfikowalności pomiarów i kalibracji przyrządów.

Osoby odpowiedzialne powinny ograniczać swoje zaangażowanie jedynie do zarządzania personelem wykonawczym odpowiedzialnym za dobór i montaż urządzeń, nie włączając się bezpośrednio w te zadania, jeśli nie posiadają umiejętności praktycznych wymaganych dla personelu wykonawczego (zob. A.2.2).

A.2.2 Personel wykonawczy – dobór i montaż
Personel wykonawczy powinien posiadać wiedzą niezbędną do wykonywania swoich czynności, obejmującą:
a) zrozumienie ogólnych zasad dotyczących ochrony przeciwwybuchowej,
b) zrozumienie ogólnych zasad dotyczących rodzajów zabezpieczeń przeciwwybuchowych oraz oznakowania urządzeń w wykonaniu Ex,
c) zrozumienie tych aspektów konstrukcyjnych urządzenia, które mają wpływ na zastosowany rodzaj zabezpieczenia przeciwwybuchowego,
d) zrozumienie informacji zawartych w certyfikatach i powiązanych z nimi zapisów normy PN-EN 60079-14,
e) ogólne rozumienie zasad kontroli i konserwacji, o których mowa w normie PN-EN 60079-17,
f) znajomość konkretnych technik, jakie należy zastosować przy doborze i montażu urządzeń, o których mowa w normie PN-EN 60079-14,
g) zrozumienie zasad systemu zezwoleń na pracę i zabezpieczenia miejsc pracy w strefach zagrożonych wybuchem.

A.2.3 Projektanci – dobór i montaż
Projektanci powinni posiadać kwalifikacje niezbędne do wykonywania swoich czynności obejmujące:
a) szczegółową wiedzę na temat zasad ochrony przeciwwybuchowej,
b) szczegółową wiedzę na temat zasad dotyczących rodzajów zabezpieczeń przeciwwybuchowych oraz oznakowania urządzeń w wykonaniu Ex,
c) szczegółową wiedzę na temat tych aspektów konstruowania urządzeń, które mają wpływ na zastosowany rodzaj zabezpieczenia przeciwwybuchowego,
d) szczegółową wiedzę na temat informacji zawartych w certyfikatach i powiązanych z nimi zapisów normy PN-EN 60079-14,
e) świadomość potrzebnych umiejętności praktycznych dotyczących przygotowania i montażu poszczególnych rodzajów zabezpieczeń przeciwwybuchowych,
f) dokładne zrozumienie zasad systemu zezwoleń na pracę i zabezpieczenia miejsc pracy w strefach zagrożonych wybuchem,
g) szczegółową wiedzę na temat konkretnych technik, jakie należy zastosować przy doborze i montażu urządzeń w odniesieniu do zapisów zawartych w normie PN-EN 60079-14,
h) ogólne rozumienie zasad kontroli i konserwacji urządzeń, o których mowa w normie PN-EN 60079-17.

A.3.1 Kompetencje – postanowienia ogólne
Osoba dokonująca doboru lub montażu urządzeń powinna posiadać kompetencje odpowiednie do zastosowanych typów ich zabezpieczeń. Na przykład: osoba może być kompetentna w zakresie doboru lub montażu wyłącznie urządzeń Ex i a nie jest w pełni kompetentna w zakresie doboru lub montażu aparatury rozdzielczej Ex d lub silników Ex e.

Opracowano na podstawie normy:
PN-EN 60079-14:2014-06. Atmosfery wybuchowe – Część 14: Projektowanie, dobór i montaż instalacji elektrycznych

4.2. Kwalifikacje personelu
Kontroli i konserwacji określonych normą PN-EN 60079-17 mogą dokonywać tylko osoby z odpowiednim doświadczeniem, których szkolenie obejmowało informacje dotyczące różnych rodzajów zabezpieczeń i praktyk instalacyjnych, wymagań ww. normy, odpowiednich przepisów krajowych, instrukcji zakładowych oraz ogólnych zasad klasyfikacji stref zagrożonych wybuchem. Szkolenia powinny być przeprowadzane regularnie. Należy je również dokumentować.
4.4.1 Kontrole okresowe – wymagania dla personelu
Kontrole okresowe powinny być prowadzone przez osoby kompetentne, które posiadają wiedzę w zakresie:
a) klasyfikacji stref zagrożonych wybuchem, kategorii urządzeń, poziomu zabezpieczenia urządzenia (EPL) oraz mają wystarczającą wiedzę techniczną, aby zrozumieć konsekwencje, jakie niesie za sobą wyznaczenie strefy zagrożonej wybuchem w danym obszarze,
b) teoretycznych i praktycznych wymagań dla urządzeń elektrycznych oraz instalacji w strefach zagrożonych wybuchem,
c) zrozumienia wymagań kontroli wzrokowych, z bliska i szczegółowych, w odniesieniu do zamontowanych urządzeń i instalacji.

Załącznik B
Wiedza, umiejętności i kompetencje osób odpowiedzialnych, personelu technicznego z uprawnieniami kierowniczymi oraz personelu wykonawczego
B.2. Wiedza i umiejętności
B.2.1 Osoby odpowiedzialne, personel techniczny z uprawnieniami kierowniczymi
Osoby odpowiedzialne oraz personel techniczny odpowiedzialny za procesy związane z kontrolą i konserwacją urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym powinni posiadać wiedzę w zakresie:
a) ogólnego zrozumienia istotnych zagadnień związanych z elektrotechniką,
b) praktycznego zrozumienia zasad i technik ochrony przeciwwybuchowej,
c) zrozumienia i zdolności odczytywania oraz oceny rysunków technicznych,
d) interpretowania i zrozumienia zapisów zawartych w normach dotyczących zabezpieczenia przeciwwybuchowego – głównie PN-EN 60079-10-1, PN-EN 60079-10-2, PN-EN 60079-14 oraz PN-EN 60079-19,
e) podstaw zapewnienia jakości, wraz z zasadami przeprowadzania audytów, prowadzenia dokumentacji, identyfikowalności pomiarów i kalibracji przyrządów.
Osoby odpowiedzialne oraz personel techniczny z uprawnieniami kierowniczymi powinni ograniczać swoje zaangażowanie jedynie do zarządzania personelem wykonawczym, nie włączając się bezpośrednio w prace, jeśli nie posiadają umiejętności praktycznych wymaganych dla personelu wykonawczego (zob. B.2.2).
B.2.2 Personel wykonawczy – kontrola i konserwacja
Personel wykonawczy powinien posiadać wiedzę niezbędną do wykonywania swoich czynności obejmującą:
a) zrozumienie ogólnych zasad ochrony przeciwwybuchowej,
b) zrozumienie ogólnych zasad dotyczących rodzajów zabezpieczeń przeciwwybuchowych oraz oznakowania urządzeń,
c) zrozumienie tych aspektów konstrukcyjnych urządzenia, które mają wpływ na zastosowany rodzaj zabezpieczenia przeciwwybuchowego,
d) zrozumienie informacji zawartych w certyfikatach i powiązanych z nimi zapisów normy PN-EN 60079-17,
e) zrozumienie zasad systemu zezwoleń na pracę i zabezpieczenia miejsc pracy w strefach zagrożonych wybuchem,
f) znajomość konkretnych technik, jakie należy zastosować przy kontroli i konserwacji urządzeń, o których mowa w normie PN-EN 60079-17,
g) pełne zrozumienie wymagań dotyczących doboru i montażu urządzeń w strefach zagrożonych wybuchem PN-EN 60079-14,
h) ogólne zrozumienie wymagań dotyczących napraw i regeneracji urządzeń zgodnie z PN-EN 60079-19.
B.3.1 Kompetencje – postanowienia ogólne
Osoba dokonująca przeglądów powinna posiadać kompetencje odpowiednie do typów zabezpieczeń, które kontroluje. Na przykład: osoba może być kompetentna w zakresie kontroli i konserwacji wyłącznie urządzeń Ex i a nie jest w pełni kompetentna w zakresie kontroli i konserwacji aparatury rozdzielczej Ex d lub silników Ex e.

Opracowano na podstawie normy:
PN-EN 60079-17:2014-05. Atmosfery wybuchowe – Część 17: Kontrola i konserwacja instalacji elektrycznych

Załącznik B
B.2. Wiedza i umiejętności
B.2.1 Osoby odpowiedzialne
Osoby odpowiedzialne za procesy związane z remontem, naprawą i regeneracją urządzeń o określonym rodzaju zabezpieczenia przeciwwybuchowego powinny wykazywać co najmniej:
a) ogólne zrozumienie odpowiednich elektrycznych i mechanicznych zagadnień na poziomie praktycznych umiejętności lub wyższym,
b) praktyczne zrozumienie zasad zabezpieczenia przeciwwybuchowego i sposobów ich stosowania,
c) zrozumienie i zdolność odczytywania i oceny rysunków konstrukcyjnych,
d) znajomość metod pomiarowych łącznie z ich praktycznym opanowaniem,
e) praktyczną wiedzę i zrozumienie norm w zakresie zabezpieczenia przeciwwybuchowego,
f) podstawową wiedzę dotyczącą zapewnienia jakości, wraz z zasadami identyfikowalności pomiarów i kalibracji przyrządów.

B.2.2 Personel wykonawczy
W zakresie koniecznym do wykonywania powierzonych zadań personel wykonawczy powinien charakteryzować się:
a) rozumieniem ogólnych zasad dotyczących rodzajów zabezpieczeń przeciwwybuchowych oraz oznakowania urządzeń,
b) rozumieniem tych aspektów konstruowania urządzenia, które mają wpływ na rodzaj zabezpieczenia przeciwwybuchowego,
c) wiedzą na temat sprawdzeń i badań w odniesieniu do odpowiednich części normy PN-EN 60079-19,
d) zdolnością rozpoznawania części i komponentów zastępczych zatwierdzonych przez producenta,
e) znajomością konkretnych metod stosowanych przy naprawach omawianych w normie PN-EN 60079-19.

B.3.1 Kompetencje – postanowienia ogólne
Od osób zajmujących się metodami zabezpieczenia przeciwwybuchowego wymagane są kompetencje odpowiednie do każdej z technik. Na przykład: jest możliwe, że osoba kompetentna tylko w zakresie napraw i remontów silników typu Ex d może nie być w pełni kompetentna przy naprawach aparatury rozdzielczej Ex d lub silników Ex e.

Opracowano na podstawie normy:
PN-EN 60079-19:2011. Atmosfery wybuchowe – Część 19: Naprawa, remont i regeneracja urządzeń

Schemat IECEx dotyczący certyfikacji kompetencji personelu pracującego w strefach zagrożonych wybuchem

Opis kryteriów oceny dla poszczególnych modułów kompetencji

Dokument specyfikuje podstawową wiedzę wymaganą do pracy w przestrzeniach zagrożonych wybuchem oraz kompetencje potrzebne przy projektowaniu, montażu, eksploatacji i remoncie urządzeń elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym. Zawiera wskazówki dotyczące oceny kompetencji osób w oparciu o wiedzę i umiejętności wymagane dla poszczególnych modułów. Wiedza ta powinna stanowić uzupełnienie umiejętności nabytych przez pracowników wcześniej przy pacy z urządzeniami w wykonaniu zwykłym (nie Ex).

Specyfikacja ta odnosi się głównie do osób zajmujących się pracą w strefach zagrożonych wybuchem oraz obsługą urządzeń i instalacji w wykonaniu przeciwwybuchowym w zakresie:
• klasyfikacji stref zagrożonych wybuchem,
• wykonywania obowiązków w strefach zagrożonych wybuchem bez bezpośredniego zaangażowania w montaż, eksploatację i naprawę urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym,
• montażu i eksploatacji urządzeń i systemów w strefach zagrożonych wybuchem,
• naprawy, remontów i modyfikacji urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym,
• opracowywania/projektowania i prowadzenia strategii ochrony przed wybuchem,
• przeglądów urządzeń, systemów i instalacji w strefach zagrożonych wybuchem.

Listę modułów kompetencji wraz z zakresem wymagań dla poszczególnych modułów uwzględniono w tabeli 1 (kliknij tutaj, by otworzyć tabelę>>).

Dostawa i montaż czterech układów bezpłomieniowego odciążania wybuchu VQ na silosie paliw biomasy w jednej z polskich elektrociepłowni

$
0
0

Dla jednej z kluczowych elektrociepłowni w Polsce GRUPA WOLFF wykonała modernizację układu zabezpieczającego silos biomasy przed skutkami niekontrolowanego wybuchu pyłu.

Do chwili modernizacji silos zabezpieczały panele odciążające wybuch. W ostatnim czasie w bezpośrednim sąsiedztwie silosu zabudowano nowe urządzenie. W przypadku wybuchu w silosie fala ciśnienia oraz kula ognia zostałyby skierowane właśnie w jego stronę, co z punktu widzenia dyrektywy ATEX, jest sytuacją niedopuszczalną. Konieczne było zatem zastosowanie innego układu przeciwwybuchowego, który z jednej strony będzie niwelował skutki wybuchu do wnętrza chronionego silosu (brak propagacji ciśnienia i kuli ognia do otoczenia), a z drugiej wykorzysta istniejące w silosie otwory. 

W ramach zlecenia wykonano demontaż dwóch istniejących paneli dekompresyjnych o wymiarach 1000 x 1000 mm. W ich miejsce zamontowano adaptery, które umożliwiły zabudowę czterech układów do bezpłomieniowego odpowietrzania wybuchu o wymiarach 586 x 920 mm każdy. Rozwiązanie to pozwoliło zabezpieczyć nie tylko przedmiotowy silos, ale także konstrukcję nowego urządzenia.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż był to największy typoszereg urządzeń do bezpłomieniowego odpowietrzania wybuchu. Waga kompletnego adaptera wraz z dwoma VQ wynosiła około 400 kg.

Montaż realizowany był na wysokości 35 metrów. Prace wymagały specjalistycznego sprzętu oraz dostępu linowego. Gabaryty nowych elementów były dobrane precyzyjnie, na przysłowie „milimetry”. Dobre przygotowanie do realizacji, jak również poprawnie wykonany projekt pomogły zakończyć prace montażowe w ciągu jednego dnia.

3 darmowe miejsca na szkolenie ATEX

$
0
0

TEMAT

Trzy darmowe miejsca na szkoleniach ATEX

Dla trzech pierwszych osób, które wyślą do mnie wiadomość poprzez LinkedIn mam trzy miejsca na szkoleniu ATEX, które odbędzie się 09.11 w Krakowie (szczegółowy temat, lokalizacja i pozostałe detale znajdują się na końcu wpisu).

Jest to nasz nowy format szkoleń pn. czwartki z bezpieczeństwem. W odróżnieniu od typowych szkoleń, nasi eksperci skupią się na dogłębnym omówieniu stosunkowo wąskiego tematu. Szkolenie rozpoczyna się o godzinie 15-ej i jest prowadzone w swobodnej atmosferze sprzyjającej zadawaniu pytań oraz dyskusji. Po około 3-4 godzinach (długość szkolenia zależy od zaangażowania uczestników) zapraszamy na wspólną kolację – koszt pokrywa organizator, dojazd we własnym zakresie.

W przededniu czwartku z bezpieczeństwem odbędzie się pełnowymiarowe szkolenie (www.hazex.eu/wydarzenia/szkolenie-atex-pyly-gazy-pary-08-11-17) – proszę dać znać jeśli byliby Państwo zainteresowani udziałem także w tym wydarzeniu. W odpowiedzi prześlę kod na -10%.

Poniżej wszystkie szczegóły nt. czwartku z bezpieczeństwem: – Termin: 09.11.17, godzina 15:00 – Temat: Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i zapasowe obiektów zagrożonych wybuchem  – Miejsce szkolenia: Balice k. Krakowa, ul. Spacerowa 5 – Miejsce kolacji: Skansen Smaków, Kryspinów k. Krakowa, 32-060 Liszki

FIRMA Z LUDZKĄ TWARZĄ

Bartosz-wolff

Nie chcemy być kolejną anonimową firmą…

Nie chcemy być kolejną anonimową firmą, opartą na powierzchownych relacjach typu fast-food. W biznesie szukamy czegoś więcej – zaufania, partnerstwa i ludzkiej twarzy. To na tych fundamentach chcemy budować GRUPĘ WOLFF. Nie jest to łatwe w świecie zdominowanym przez korporacyjny, chłodny styl prowadzenia biznesu. Zapewniam jednak, że będziemy starać się podążać własną drogą. Drogą biznesu z ludzką twarzą.

Dlatego, poprzez kanał na portalu LinkedIn oddaję się do waszej dyspozycji. Każdy z Was – klientów, partnerów, pracowników, a także potencjalnych pracowników czy klientów może zadać mi pytanie. Gwarantuje, że odpowiem na każde z nich.

Ze swojej strony będą chciał pokazywać Wam firmę od kuchni, udostępniać ciekawostki z branży, ciekawe konkursy oraz własne przemyślenia, czyli wszystko to co może Was zainteresować. Dołącz do mnie i bądźmy w kontakcie.

KONKURS: zobacz jak wybuchają pyły i wygraj pakiet piwny WPB

$
0
0

TEMAT

KONKURS: zobacz jak wybuchają pyły i wygraj pakiet piwny WPB

Poniżej przedstawiam film, który w zwolnionym tempie pokazuje wybuch pyłu cukru. Zbiornik, w którym doszło do wybuchu posiada szereg zabezpieczeń niwelujących skutki wybuchu do bezpiecznego poziomu: panele dekompresyjny, system tłumienia wybuchu, bezpłomieniowe odciążanie wybuchu. W przypadku prezentowanego wybuchu, tylko jeden z systemów był aktywny – czy wiecie który?

Dla dwóch pierwszych osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie mam nagrodę w postacie pakietu piwnego WOLFF PREMIUM BEER (więcej na temat pakietu: www.grupa-wolff.eu/2017/09/wolff-premium-beer-iii). Odpowiedź należy przesłać do mnie poprzez LinkedIn (jeśli nie jesteś w mojej sieci zawodowej to śmiało wyślij mi zaproszenie). Film pochodzi z pokazów demonstracyjnych jakie wykonaliśmy w ramach organizowanej przez nas konferencji HAZEX nt. bezpieczeństwa wybuchowego w przemyśle (www.hazex.eu/konferencja).

FIRMA Z LUDZKĄ TWARZĄ

Bartosz-wolff

Nie chcemy być kolejną anonimową firmą…

Nie chcemy być kolejną anonimową firmą, opartą na powierzchownych relacjach typu fast-food. W biznesie szukamy czegoś więcej – zaufania, partnerstwa i ludzkiej twarzy. To na tych fundamentach chcemy budować GRUPĘ WOLFF. Nie jest to łatwe w świecie zdominowanym przez korporacyjny, chłodny styl prowadzenia biznesu. Zapewniam jednak, że będziemy starać się podążać własną drogą. Drogą biznesu z ludzką twarzą.

Dlatego, poprzez kanał na portalu LinkedIn oddaję się do waszej dyspozycji. Każdy z Was – klientów, partnerów, pracowników, a także potencjalnych pracowników czy klientów może zadać mi pytanie. Gwarantuje, że odpowiem na każde z nich.

Ze swojej strony będą chciał pokazywać Wam firmę od kuchni, udostępniać ciekawostki z branży, ciekawe konkursy oraz własne przemyślenia, czyli wszystko to co może Was zainteresować. Dołącz do mnie i bądźmy w kontakcie.

Po pierwsze działać szybko

$
0
0

TEMAT

Po pierwsze działać szybko

Dzisiaj w organizowanym przez nas czwartku z bezpieczeństwem udział wzięło m.in. dwóch przedstawicieli firmy wytwarzającej produktu na bazie aluminium – jednej z najniebezpieczniejszych substancji z punktu widzenia ochrony przeciwwybuchowej i przeciwpożarowej. Już jutro specjalnie dla przedstawicieli wspomnianej firmy zrealizujemy testowy wybuch przestrzenny z udziałem 200-300 gram sproszkowanego aluminium. Mało? Zdecydowanie nie. W tej porcji aluminium drzemie potężna ilość energii. Myślę, że Wy również będziecie się mogli o tym przekonać – po testach postaram się opublikować wideo ukazujące dynamikę oraz intensywność tego wyjątkowo niebezpiecznego zjawiska.

Ps. czwartki z bezpieczeństwem to zupełnie nowy format szkoleń, który właśnie wdrażamy. Charakteryzuje się on stosunkowo krótką częścią wykładową (około 2-4 godzina) oraz wyjątkowo długą częścią dyskusyjną. Całość kończy wspólna kolacja. Całe spotkanie prowadzone jest w swobodnej atmosferze sprzyjającej zadawaniu pytań. W ten sposób chcemy skupić się na rozwiązywaniu Waszych realnych problemów. Więcej szczegółów na temat czwartków ale także szkoleń znajdziecie tutaj: www.hazex.eu/szkolenia-atex

FIRMA Z LUDZKĄ TWARZĄ

Bartosz-wolff

Nie chcemy być kolejną anonimową firmą…

Nie chcemy być kolejną anonimową firmą, opartą na powierzchownych relacjach typu fast-food. W biznesie szukamy czegoś więcej – zaufania, partnerstwa i ludzkiej twarzy. To na tych fundamentach chcemy budować GRUPĘ WOLFF. Nie jest to łatwe w świecie zdominowanym przez korporacyjny, chłodny styl prowadzenia biznesu. Zapewniam jednak, że będziemy starać się podążać własną drogą. Drogą biznesu z ludzką twarzą.

Dlatego, poprzez kanał na portalu LinkedIn oddaję się do waszej dyspozycji. Każdy z Was – klientów, partnerów, pracowników, a także potencjalnych pracowników czy klientów może zadać mi pytanie. Gwarantuje, że odpowiem na każde z nich.

Ze swojej strony będą chciał pokazywać Wam firmę od kuchni, udostępniać ciekawostki z branży, ciekawe konkursy oraz własne przemyślenia, czyli wszystko to co może Was zainteresować. Dołącz do mnie i bądźmy w kontakcie.

Viewing all 644 articles
Browse latest View live